Мої розробки уроків

Основи здоров’я . 2 клас
Тема. Права дитини.
Мета: сформувати в учнів уявлення про Декларація прав дитини,з’ясувати обов’язки та права дітей; розвивати вміння висловлювати свою думку; виховувати почуття відповідальності за себе та за свої вчинки.
Обладнання: виставка дитячих малюнків із символами прав дитини,  
                          мікрофон, карта України, фішки.
Хід уроку
      I.            Організаційний момент
Слово вчителя
Зараз почнеться незвичайний урок.
Про це повідомив веселий дзвінок.
Вузлик не один сьогодні
Будемо в'язати,
На уроці нову тему
Будемо вивчати.
Тема хоч і непроста,
Та для вас цікава.
Будуть в ній нові слова,
Буде і забава.
   II.            Актуалізація опорних знань учнів.
  Мотивація уроку
«У тридев’ятому царстві жили собі…»,  - так починаються багато відомих вам казок. Що ж це за царство таке? Очевидно, виникало у вас таке запитання.
Тридев’ять – це три по дев’ять,  тобто двадцять сім. У переносному значенні вираз «тридев’яте царство» означає дуже віддалені країни, місця. Але сьогодні на уроці ми будемо говорити не про далекі країни, а про рідну велику суверенну державу в Європі, яка живе за своїми правилами,законами. Ця країна дуже відома вам. Ви напевно здогадалися, яку країну я маю на увазі.
2.     Повідомлення теми та мети уроку.
Прочитайте на дошці тему уроку ( один учень читає вголос).
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
3.   Вправа «Очікування»  (учні висловлюють свою думку, прикріплюючи на карту України фішку).
 Вправа «Асоціювання»

Назвіть слова та фрази, які спадають на думку з теми «Україна»
                                                                                  

Поля                                  Гори        Населення          Права




   Карпати                                                             Гімн                  Прапор


Україна
                                                                                                                                  
Ріки                                                                                                українці  
                                                                                                 
                                                                                                                                                   
                Моря                                                      Дніпро                     
Київ                         Суми            Тарас Шевченко        Леся Українка

Не можна уявити Україну без традицій народу, природного багатства, мальовничої природи та самого народу.

III.            Вивчення нового матеріалу.
1.     Слово вчителя
Уявіть собі, що ви опинились на острові, де ніхто не живе. Чого вам бракуватиме над усе?(Телевізора, їжі, друзів, спілкування)
Більшості бракує друзів, спілкування, тому що ми з вами – люди, й живемо серед нам подібних. А робить нас людьми не народження,не країна, в якій ми народилися, а те, що ми живемо зростаємо в людській спільноті. Кожна людина має почуття, здібності,характер.
Як же зробити, щоб такі різні, несхожі між собою люди жили в мирі та злагоді? Для цього існують правила, що визначають стосунки між людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з ними маємо справу.
Ви прийшли до школи і зразу познайомились із правилами для учнів, щоб легше було вчителям навчати, а вам – вчитися.
Сідаєш у трамвай, автобус чи поїзд – перед тобою інші правила – правила для пасажирів.
Заходиш у кінотеатр – і тут свої правила, яких повинні дотримуватись глядачі.
Коли ти йдеш вулицею, ти – пішохід, і зобов’язаний виконувати правила дорожнього руху.
Але є такі правила. Обов’язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були – дорослі чи діти, робітники чи селяни, вчителі чи учні.


2.Вправа «Мікрофон».
- Подумайте і скажіть, а що ж таке право?(Міркування дітей).
3. Слово вчителя
 Права дитини – це певні можливості, що надаються вам, дітям (до 18 років), для того, щоб жити і дорослішати. Інакше кажучи те, що ви можете робити і в чому вам не можуть відмовляти, щоб повноцінно жити.
         Життєвий досвід не тільки свідчить, але й учить,що не буде дітей – не існуватиме й держави. Діти – дзеркало будь якої держави, її майбутнє.
Уся історія людства – це історія війн. Одна із найстрашніших в історії людства війна тривала 6 років і завершилась у 1945 році. Загинуло близько 60 млн. осіб.
І тоді люди всього світу зрозуміли,що необхідно об’єднатися для захисту прав людини. Вони створили ООН – Організація Об’єднаних Націй – міжнародну організацію, завдання якої – підтримка миру і безпеки  у всьому світі. 10 грудня 1948 року різні народи світу вирішили і проголосили, що всі люди рівноправні. Так виникла Загальна Декларація прав людини. Декларація прав людини – перший документ, у якому були зазначені права дитини. Вона має 46 статей, які включені до нашої Конституції.
У 1989 році країни світу, у тому числі й Україна, підписали Конвенцію про права дитини. У цій Конвенції країни домовились охороняти права всіх дітей світу. Там записано, що дитиною вважається людина, якій ще не виповнилось 18 років.

-         Що означають слова «конвенція » та «декларація»?
5.     Словникова робота
Відкрийте підручник «Я і Україна» на с.87 та із тлумачного словничка дізнайтесь значення слова декларація.
Декларація – документ, у якому викладено важливі правила, обов’язки для всіх людей.
Конвенція – лат. слово. Це угода, міжнародний договір із певних питань. У даному випадку – з питань прав дитини(визначення записане на дошці).
Близько 50 років тому Організацією Об’єднаних Націй була прийнята Декларація прав дитини.
У  ній перелічено умови, за яких усі діти Землі будуть щасливі.

6.     Робота з підручником.
Читання та обговорення статті «Про права дитини» на с. 86

7.     Робота з плакатами «Права дитини». Учні разом із вчителем розглядають плакати і роблять висновки.


Усі діти мають право на повноцінне харчування.


Усі діти мають право на освіту.                                                                                


Усі діти мають право на любов і піклування.



Усі діти мають право на медичну допомогу.


Особлива турбота дітям – інвалідам.


Усі діти мають право на відпочинок і дозвілля



Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства або війни.


Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена.
 Фізкультхвилинка 
                                    Стук у двері

Заходить лікар Айболить

Ми з вами гарно потрудились ,
мабуть, трохи притомились.
Тепер настав час відпочинку –
Ми проведем фізкультхвилинку

-Дітки, до нас завітав лікар Айболить, щоб зробити невеличкий медогляд.

-Добрий день, діти! Я почув, що ви тут вивчаєте права, а не втомилися? Адже треба дбати і про здоровя: час навчатися і час грати. Повторюйте за мною!

Всі дихайте… Не дихайте…
Все в порядку, спочивайте…
Дружно руки піднімайте…
Нахиліться… Розігніться…
Станьте прямо, усміхніться.
Так, я оглядом задоволений.
Бо ніхто з дітей не хворий.
Всі веселі, всі здорові
До навчання всі готові!

Нумо, усміхніться.
Так, я оглядом задоволений.
Бо ніхто з дітей не хворий.
Всі веселі, всі здорові
До навчання всі готові!

   
  Закріплення  вивченого матеріалу( Перевірка сприйняття і засвоєння дітьми матеріалу).
Гра «Казкові герої та порушення прав»
1.     Усім відома казка «Попелюшка», а які права були порушені стосовно Попелюшці. (Усю брудну роботу виконувала, коли сестри лише спали та крутилися перед дзеркалом. Вбрана в лахміття, спала на горищі.)У Конвенції ООН про права дитини зазначено: діти мають рівні права, не повинні залучатись до важкої роботи , непосильної праці, мають право на відпочинок, любов і піклування.
2.     Казка Шарля Перро «Червона Шапочка».За змістом Вовк з’їв бабусю, а потім і Червону Шапочку. Яке головне право порушив Вовк?(Право на життя).
3.     Які права порушив Карабас – Барабас стосовно малих акторів? (Актори жили у тісній скрині, важко працювали на нього. А він постійно привселюдно залякував, погрожував, що їх вб’є.) Жодна дитина не повинна бути скривджена і зневажена. Жодна дитина не повинна бути жертвою насильства.
4.     Який закон не хотів виконувати Буратіно?( Право на освіту.)
5.     Які права порушувала мачуха стосовно своєї прийомної доньки у казці «Морозенко?» Діти не повинні залучатись до важкої роботи,  непосильної праці, мають право на відпочинок, любов і піклування.                                                                                    Перегляд мультфільмів.
А зараз ми розпочнемо свою подорож по сторінкам «Конвенції про права дитини» і спробуємо, переглянувши відомі мультфільми, визначити, які ж права були в них порушені 

Всі діти мають право на любов та піклування
Держава повинна поважати відповідальність, права та обов’язки батьків та родини. І, водночас, держава повинна вимагати від батьків ростити та виховувати дітей належним чином.
Мультфільм «Вовк та теля»

Кожна дитина має право на життя. Держава визнає той факт, що кожна дитина має невід’ємне право на життя. Держава визнає, що кожна дитина має право на здоровий розвиток.
Мультфільм «Івасик-Телесик»

Кожна дитина має право на власну думку Держава забезпечує дитині (згідно з її віком і зрілістю) право формулювати та виражати власні погляди з усіх питань. Держава має приділяти належну увагу поглядам дитини. Дитина має право бути заслуханою в суді та адміністративних органах. Дитина має право вільно виражати свої думки. Це право також включає свободу шукати, отримувати та передавати інформацію.
Мультфільм «Двоє справедливих курчат»

Особлива турбота дітям-інвалідам Діти з фізичними та розумовими вадами мають право на особливе піклування. Неповноцінні діти мають вести повноцінне і гідне життя в умовах, які забезпечать їх нормальну участь у житті суспільства.
Мультфільм «Цветик-семицветик»

Кожна дитина має право на медичну допомогу Кожна дитина має право на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я. Держава повинна домагатися повного здійснення цього права. 
   V.            Підсумок уроку.
Рефлексія
Я знав
Я дізнався
Я був здивований

Гра «Так чи ні!»
 (зміст Конвенції про права дитини)

1.     Усі діти мають право на любов і піклування. (Так)
2.     Кожна дитина має право їсти цукерки, чіпси.(Ні)
3.     Усі діти рівні в своїх правах.(Так)
4.     Жодна дитина не повинна мити посуд.(Ні)
5.     Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.(Так)
6.     Кожна дитина має право відмовитись від обіду.(Ні)
7.     Усі діти мають право на повноцінне харчування.(Так)
8.     Усі діти мають право на освіту.(Так)
9.     Жодна дитина не повинна прибирати свою кімнату.(Ні)
1.      Жодна дитина не повинна стати жертвою насильства.(Так)






 Вікторина з природознавства 
 "У царстві живої природи"
  - Діти, ви знаєте, що в нашій школі проходить тиждень початкових класів. Сьогодні ви зібралися тут на вікторину з природознавства. Але вона буде незвичайною. Це буде подорож «У царстві живої природи». Під час нашої подорожі будьте уважні й активні. За кожну правильну відповідь на моє запитання ви будете одержувати фішки — зелені листочки. Хто їх за годину нашої вікторини назбирає більше за всіх, той стане переможцем. Для того, щоб дати відповідь, треба підняти руку і дочекатися, щоб вас запитали. Відповідь без дозволу не враховується і буде штрафуватися поверненням фішки ведучому. Такими є правила вікторини. А зараз рушаймо в дорогу!
 1. Зупинка 1. Загадки.
а) Золотисте ситечко
 Покотилось в літечко.
 Загляда в віконечко,
 Наче справжнє сонечко. (Соняшник)
 б) Хто хвіст залишає,
 а від ворога втікає? (Ящірка)
 в) Швидко скрізь цей птах літає,
 Безліч мошок поїдає,
 За вікном гніздо будує,
 Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
 г) А що то за коні в гаю на припоні:
 Довгасті, голчасті, зеленої масті,
 Нікого не возять, лише солі просять? (Огірки)
 д) Ой, яка ж вона гарненька,
 Пишнохвоста і руденька,
 Не звірятко — просто диво,
 Невгамовне, пустотливе.
 Вгору-вниз, на гілку, з гілки.
 Хто це буде, діти? (Білка)
е) Не кущ, а з листочками,
 Не сорочка, а зшита,
 Не людина, а навчає. (Книжка)
 Діти, а чому між загадками про живу природу потрапила загадка про книжку? За все те, що ви знаєте, мусите подякувати книзі. Хто багато читає, той багато знає. А ось подивіться на виставку книг про природу, яку підготував для вас наш шкільний бібліотекар. На перерві матимете можливість роздивитися ці книги.
 2. Зупинка 2. А яке завдання вона передбачає? Ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.
 Ходить по городу, великого роду,
 Ноги, як лопати, а сліду не знати. (Гуска)
 Як описано ноги гуски? (Як лопати)
 Отже, ваше завдання — по слідах назвати тварину (5 плакатів).
3. Пташина сім'я.
 1-й учень. Любий друже мій, юннате,
 Уявляєш, скільки птах
 Може нищить, поїдати
 Гризунів, червів, комах?
 2-й учень. Тож птахи із нами в спілці,
 Поля й лісу сторожі:
 Сови, дятли, серпокрильці,
 Щиглі, одуди, чижі.
 3-й учень. Тож, як стрінеш непутящих,
 Що біжать поза двором
 Видирати гнізда в хащах,
 Ти одразу присором.
 Вчитель. Отже, як треба ставитися до птахів?
 Питання Пташиного царства покажуть, хто краще знає пернатих друзів.
 а) Які птахи прилітають до нас з півдня першими? (Шпаки)
 б) Яке місто має назву птаха? (Орел)
 в) У якого птаха такий міцний хвіст, що він підтримує його на дереві? (Дятел)
 г) Чому качки, гуси не тонуть? (Бо пір'я змазане жиром і не намокає)
 ґ) Що страшніше для птахів взимку — голод чи холод? (Холод)
 д) Чому сову називають корисним птахом?
 є) Яку користь приносять синиці взимку, коли всі комахи сплять?
  (Синиці розкльовують зимові гнізда шкідливих комах, поїдають яєчка та личинки комах)
 Ваше завдання — допомагати птахам узимку. Як ви це зробите?
4. Зелений патруль.
 Зелений патруль — це добровільна спілка дітей, завдання якої — допомога і захист природи. Розгляньте знаки зеленого патруля і поясніть, що вони означають?
 5. Всезнайко.
 а) Це велика комаха, характерною ознакою якої є своєрідні круглі плями на крилах, різні за розміром і кольором, що нагадують око. (Павичеве око)
 б) Це могутній хижий птах. Розмах крил його становить близько 2 метрів. В Україні зустрічається лише в Карпатах. Довго літає, ширяючи високо над землею. Живиться дрібними тваринами і птахами, на яких спритно полює. (Орел-беркут)
 в) Це комаха. Тіло товсте, густо вкрите бархатистими волосинками і, звичайно, перетягнуте впоперек черевця чи грудей кольоровою смужкою. Є пара складних і троє простих очей. Комаха висмоктує нектар із квітів. (Джміль)
 г) Птах досить великий, маса деяких особин досягає 15 кг. Його називають провісником весни та зими за приємний голос, що він подає, повертаючись із далеких країв. Відлітають ці птахи ключем. (Журавель)
 ґ) Тварина чудово пристосувалася до життя серед морських просторів. Тіло обтічне. Мордочка видовжена, голова плавно переходить у тулуб. Шкіра еластична, гладенька. Вона відтворює і вловлює звукові сигнали. В Україні зустрічається в Чорному морі. (Дельфін)
 д) Цінний промисловий звір, найбільший серед гризунів нашої країни. Добре пристосувався до напівводного життя. Цих тварин називають найвизначнішими архітекторами. (Бобри)
 — Що об'єднує цих тварин і комах? (їх занесено до Червоної книги).
 — Чому ця книга так називається і яка її основна функція? (До цієї книги заносять види тварин, рослин, комах, чисельність яких дедалі більше скорочується).
 є) Це комаха. Живе на луках. Пересувається стрибками, її називають музикантом. (Цвіркун)
 А ви знаєте, що цвіркуни не завжди жили на нашій землі. Ось послухайте легенду.
 • Ріс собі на світі хлопчик, якого дуже любили люди, бо вмів він співати, як ніхто на світі. Вечорами, після денної роботи, коли можна було трохи відпочити, сходилися старі й малі послухати пісню. Кожен, хто чув хоч раз той спів, ніби набирав у груди сили й снаги, ніби пив живу воду з цілющого джерела. Співав хлопець про сонце, про квіти, трави, про землю. І кожна його пісня славила рідний край. Ті пісні складав хлопчина сам. А коли в нього питали, як це йому вдається, відповідав, що все те — від квітів, дерев, води, птахів та звірів. Якось прийшло в цей край лихо. Про співучого хлопчика почули злі вороги й вирішили викрасти його. Темної ночі, коли він слухав пісню місячного сяйва, щоби потім переспівати її людям, схопили вони його і понесли у свої землі. Володар тої країни хотів мати співучого раба. Та хлопець йому не співав. Просили його — мовчав, били — мовчав. Тільки одного разу, змучений украй, завів тужливу пісню. Від тої пісні німіли люди, а каміння плакало. Була вона про розлуку з рідною стороною. Злий володар наказав повернути хлопця додому, і якщо він там співатиме, убити. Тільки-но ступив хлопчик на рідну землю, одразу в нього вирвалася пісня. Котрийсь із ворогів замахнувся шаблюкою, щоб виконати наказ володаря, але хлопця враз не стало. Лише в зелену траву стрибнув маленький жвавий цвіркун.
 • Відтоді й повелися на нашій землі веселі цвіркуни, їхні пісні славлять рідну землю. А хто понад усе любить Батьківщину, той чує в піснях маленького цвіркуна славу про красу нашої землі.
 Але треба не тільки любити Батьківщину, а й берегти рідні землі, ліси, поля, гори, тваринний рослинний світ своєї країни.
 6. У світі цікавого.
 — Що ви знаєте про верблюда? (Відповіді учнів).
 — Ця тварина має багато таємниць. Як верблюди можуть поїдати жорсткий і колючий чагарник, не обдираючи губи й рота?
 Учені виявили на внутрішньому боці щік, на піднебінні та язику верблюда тверді й жорсткі бугри, які захищають ротову порожнину тварини від пошкоджень.
 — Що ви знаєте про оленя? (Відповіді учнів).
 Вчитель. В Егейському морі знаходиться один із найбільших островів Греції — Родос. Біля входу до бухти споруджено дві великі кам'яні колони, на яких стоять стрункі бронзові олені.
 • Історія цього пам'ятника така. Як відомо, острів Родос — благодатний край. Головне заняття населення — садівництво. І завдяки сприятливим умовам на острові розвелося дуже багато отруйних змій. Ходити по острову стало небезпечно. Для боротьби з ними застосовували різні заходи, але вони були неефективні. І тоді у когось виникла ідея завезти на острів оленів, щоб ті знищили змій. Олені вільно гуляли лісами, виноградниками та своїми гострими копитами знищували змій. Людям стало жити спокійніше. І вдячні жителі острова Родос поставили в порту пам'ятник оленям.
 • От і підійшла до кінця наша подорож. Давайте визначимо переможців.
 (Підрахунок фішок-листочків і нагородження переможця).
 7. Підсумок.
 Ви повинні не лише добре знати, а й берегти природу рідного краю. Заради втіхи і зиску знищують ліси, забруднюють моря і річки, вбивають тварин. Зараз ви прослухаєте запис - це музика моря. Хто буде уважним, крізь музику почує жалібний крик. Це плаче маленький дельфін, який залишився без матері. Йому сумно і страшно у великому морі. Він кричить, шукає і кличе матір. (Учні прослуховують запис з моря).
 - Чи може людина існувати, щоб не завдавати шкоди всьому живому навкруги?
 - Що ви можете зробити, щоб зберегти природу?
 Бережіть природу, бо планета у нас одна!



Тема. Птахи нашого краю.
Тип уроку. Урок-гра.
Мета. Забезпечити цільність сприйняття оточуючої дійсності, формувати різностороннє уявлення про світ птахів, розвивати позитивно-емоційне ставлення до природи рідного краю, бережливе ставлення до всього сущого на Землі.
Обладнання. Малюнки із зображенням птахів, інші ілюстрації, картки «Вулиця птахів», виставка дитячих книжок про птахів, ребуси.

ХІД УРОКУ
І. Організація та психологічний настрій класу.
-Наш урок сьогодні незвичайний. Про що він, ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадки.
1. Швидко скрізь цей птах літає,
 Безліч мошок поїдає,
 За вікном гніздо будує,
 Тільки в нас він не зимує.
 (Ластівка.)
2. Чорномазий, жовтодзьобий,
 Він за плугом важко ходить,
 Сторож вірний, друг полів,
 Перший вісник теплих днів.
 (Грак.)
Щоб дізнатись, як одним словом називають цих тварин, складіть його з поданих букв: ХПАТИ - ПТАХИ. Отже, ви здогадались, що мова піде в нас про птахів нашого краю. Зараз ми з вами відправимось у подорож вулицею Птахів у місто Природоград. Займайте місця в автобусі, вирушаємо в путь.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
-Поки автобус їде, давайте пригадаємо, що ми знаємо про птахів.
-Яких птахів називаємо перелітними?
-Чому вони відлітають?
-Яких птахів називають зимуючими?
-Які птахи восени наближаються до людських осель?
ІІІ. Засвоєння нового матеріалу.
- Ось ми і на місці. Наша перша зупинка - «Музей птахів». Провести екскурсію нам допоможуть досвідчені екскурсоводи. Про яку пташку буде перша розповідь, дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Жовті груди маю
 І за день комах з'їдаю,
 Скільки важу сама.
 (Синичка.)
Розповідь учениці. У синички ошатна жовта сорочка, чорний галстук, зеленувата спинка, яскраво-білі щічки, чорна шапочка. Синичка дуже рухлива. Причепившись до тонісінької гілочки, вона може провисати вниз головою. Це можливо тому, що в неї довгі кігті на лапках. Гострим довгим дзьобом синиця дістає з тріщин на деревах для себе поживу: комах, їхні личинки. А взимку пташки їдять насіння. Гнізда мостять у дуплах, штучних дуплянках або в синичниках.
-А друга пташка загадала про себе ось яку загадку:
Б'ється, стука молоток,
 Поправляє нам садок.
 (Дятел.)
Розповідь учня. Дятел - птах середніх розмірів. Зверху його тіло чорне, з двома великими білими плямами на крилах. На крилах і крайніх перах хвоста - поперечні білі смужки. У молодих птахів на голові червона шапочка. Знизу тіло рудувато-біле, підхвістя - яскраво-червоне. Живиться комахами, узимку - насінням хвойних дерев (доповнення й оцінка розповіді).
Лексична робота
-Діти, а що скажете про саме слово «дятел»?
Відповіді учнів. Це іменник. Відповідає на питання «хто?» А ще - це слово, правопис якого треба запам'ятати.
Придумайте споріднені слова до слова «дятел» (дятленя, дятлики).
Тепер придумайте словосполучення (дятел строкатий, дятел корисний, дятел веселий).
Розповідь учня про снігура. Снігурі - червоногруді пташки з чорною шапочкою на голові. Прилітають до нас із далекої півночі. Узимку їдять різні ягоди, насіння бур'янів. Коротким і товстим дзьобом снігурі вилущують насіння ясеня, горобини. Гніздяться у хвойних лісах. Снігурі довірливі птахи. Вони співають нескладні пісні, які можна почути взимку. Ці птахи - окраса нашої природи. А чому цих пташок назвали саме так, розповім вірш Г. Демченко «Снігурі»:
Подивися: у двері
 В чорних шапках снігурі,
 Ще й червоні фартушки
 Одягли собі пташки.
 Значить, сніг і холоди
 Наближаються сюди,
 Снігурами через те
 Їх тепер і ви звете.
Демонструю ребус (діти відгадують).
Розповідь учениці про сороку (демонстрація малюнка). До яких тільки хитрощів, до яких тільки вивертів не вдаються птахи, щоб відвернути увагу від своїх гнізд. Виявляється, сороки будують ще й додаткові, фальшиві гнізда. Варто лише подивитись на справжнє гніздо, як хитруни залишають їх і летять до фальшивих, прагнучи відвести непроханого гостя від своїх гнізд.
Демонструю ребус (діти відгадують).
Розповідь учня про сову. Одна сова знищує протягом літа понад тисячу гризунів, зберігаючи таким чином тонну хліба. У сов дивний спосіб захисту пташенят. Коли матері-сові здається, що лиха не уникнути, вона виштовхує з гнізда дітей і покидає його назавжди. Ніби м'ячики вилітають вони із гнізда і, не здригнувшись, завмирають на місці.
Демонструю ребус (діти відгадують).
Розповідь учня про шишкаря. Шишкарі - птахи темно-червоного кольору з темними крилами та хвостами. Їх легко впізнати за великими дзьобами, в яких верхня частина загнута вниз, а нижня вгору. Їжа шишкарів - насіння ялинових або соснових шишок (інші екскурсоводи розповіли про диких птахів).
А яких ви знаєте свійських птахів?
(Дев'ять птахів - курка, качка, гуска, індик, голуб, мускусна качка, цесарка, канарка, японська перепілка).
Демонструю малюнок птаха та пропоную учням розглянути його зовнішню будову.
-З яких частин складається його тіло?
-Що знаходиться на голові птаха?
-Скільки лапок мають птахи? А звірі?
-Чим укрите тіло птахів?
-Який висновок можна зробити?
(Птахи - це тварини, тіло яких укрите пір'ям, вони мають дзьоб і крила).
- Попрацюємо з книжкою. Прочитайте статтю про птахів. Що ви дізнались про них?
 Пора їхати далі. Поки автобус прямує до наступної зупинки, проведемо вікторину:
-Назвіть дев'ять видів осілих птахів нашої місцевості (синиця велика, сорока, дятел строкатий, повзик, ворона, сич, сова, пугач, горобець).
-Який осілий птах вигодовує пташенят узимку?
-Чим корисний горобець? (Живиться комахами в період розмноження.)
-Які птахи прилітають до нас? (Омелюхи, снігурі, синички.)
-Яких дятлів ви знаєте? (Строкатий, чорний, зелений.)
Учитель. Ось наступна зупинка - «Науково-дослідний інститут біології». У цьому інституті вчені досліджують, куди відлітають птахи на зиму, як вони знаходять собі дорогу.
Виступи «учених» - учнів
Перший учень. Ластівки, шпаки, жайворонки, дрозди, солов'ї, лелеки з нашої країни летять зимувати в Африку. Під час перельотів птахи знаходять дорогу, орієнтуючись по сонцю та зірках.
Другий учень. З вирію більшість птахів повертаються в ті місця, де вони гніздились раніше. Щоб дізнатись, де птахи зимують, їм надівають на лапку легке кільце з номером і випускають на волю. Записують назву окільцьованого птаха, номер кільця, дату.
Третій учень. Якщо знаходять окільцьованого птаха, то знімають з нього кільце та пересилають у зазначене на кільці місце, повідомляючи, де й коли птаха спіймали.
-Пригадаємо, як живуть птахи в різні пори року.
-Діти, а яка пора року закінчується зараз?
 -Яка пора року скоро почнеться?
 -Відгадайте, про який місяць говориться?
 Холод нам несе мороку,
 У турботах мине будень.
 Цей останній місяць року,
 Зветься як?
 (Грудень.)
-Осінь минає. Відходить сумний листопад. Та прийде, не забарившись, місяць грудень - беручкий, завзятий, він ураз знайде собі роботу: сховає під кригою річки, озера, заморозить шляхи, укриє пухнастим інеєм дерева. Ліс буде просвічуватись майже наскрізь. Без дзвінких пташиних голосів і без яскравого вбрання він якось померкне, стихне. Але наша подорож незвичайна, тому ми на мить повертаємось у літо. Пригадаємо його кольори, запахи, голоси. Пригадайте ліс, яким ви його бачили влітку, і послухаємо радісний спів птаха (прослуховування платівки «Пташині голоси»). Чий ви голос почули? У теплу сонячну днину вам важко всидіти вдома. То ж давайте трошки ми з вами розімнемося.
IV. Фізкультхвилинка
V. Зупинка - «Пташина їдальня»
Літо й осінь - пора збирання корму для птахів. Розкажіть, який корм треба збирати для пташок?
Учні розповідають і показують кошик з різними мішечками, годівнички, які приготували для пташок.
-Продовжимо нашу подорож... Відгадайте загадку:
Прилетіли наші гості,
 Сіли на помості,
 Без сокири, без лопати
 Поробили собі хати.
 (Пташки.)
-Наче справжні майстри, пташки з гілочок, травинок, шматочків моху, пір'я будуть своє житло. Тож наша наступна зупинка «Пташиний ЖЕК» (житлово-експлуатаційна контора). Діти, допоможіть розселити пташок у їхніх квартирах (зображені гнізда птахів: лелеки, ластівки, шпака, іволги; у кожне гніздо треба «селити птаха»). У нас працює «Бюро знахідок». Птахи-роззяви загубили свої крила, лапки, хвости, дзьоби й навіть голову. А ви допоможете їм?
Діти знаходять відповідні частини та «складають» птахів.
VI. Закріплення вивченого на уроці матеріалу.
- Наша подорож добігає кінця. Поки автобус везе нас до школи, пригадаємо, що ми вивчали на уроці, дізнались нового.
-Хто обідав у пташиній їдальні?
-Яких птахів називають зимуючими?
-Які загадки, вірші, легенди ви знаєте?
-Чому потрібно охороняти пташок?
Демонструю  «Червону книгу» й розповідаю, які птахи занесені до неї.
-Діти, ви сьогодні гарно попрацювали на уроці. Що ми можемо на прощання пообіцяти птахам?
1. Ніколи не зробимо шкоди
 Ми пташці у ріднім краю.
2. Нехай звеселяють природу -
 Співають для нас у гаю.
3. Ми друзі і вірні, і щирі,
 Бо ми бережем повсякчас
 Пташок, що літають у вирій,
 І тих, що зимують у нас.
VII. Домашнє завдання
1. Намалювати пташку, яка найбільше сподобалась.





 Урок мужності
«Зростаймо патріотами!»

Мета: розширити знання учнів про нашу Батьківщину – Україну;
виховувати в учнів любов до України, патріотизм, повагу до її захисників –                  учасників АТО;
довести до свідомості учнів, що ми самі відповідаємо за долю нашої держави, що кожен українець повинен мати активну громадянську позицію щодо подій на сході України.
Оформлення класу: написаний на дошці вірш про Україну, карта України.

Хід уроку
І. Організація класу.
Налаштування на урок.
Я:                    Лютий тихо заглянув в віконце,
От-от всміхнеться вгорі сонце,
Вітер безшумно гойдає віти,
Тихо за парти сідають діти.
ІІ. Мотиваційний аспект.
Тетяна:       На землі великій є одна країна
  Гарна, неповторна, красна, як калина.
  І живуть тут люди добрі, працьовиті,
  І скажу, до речі, ще й талановиті.
Міша: Землю засівають і пісень співають,
                        На бандурі грають і вірші складають
                        Про ліси і гори, і про синє море,
                        Про людей і квіти…
Я:         То скажіть же, діти,
              Що це за країна?
Учні (хором): Це наша славна Україна!
Я: Сьогодні на уроці мужності ми поговоримо про Україну, про події на сході України, про людей, які захищають її від терористів, бандитських угрупувань та найманців з Росії.
На дошці написаний вірш. Я вам його прочитаю. Перші букви кожного рядочка вірша підкажуть, про що ця поезія.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, дек не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж чужий в пустині рай.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, - без Батьківщини.
Вероніка:    Україна – рідний край,
Поле, річка, синій гай.
Любо стежкою іти,
Тут живемо я і ти.
ІІІ. Бесіда з учнями.
Я: Діти, Україна – це наша рідна земля, рідний край, де ми народилися. Її багатство – це хліб і цукор, сталь і вугілля, літаки і комп’ютери. А ще тихі озера, безкраї лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади. Це гори Карпати і шахти Донбасу. Це – калина, барвінок, м’ята. Україна – це земля, де ми з вами живемо, де живуть наші рідні, де жили наші предки. І все це треба любити, пам’ятати, берегти!
Ми з вами навчаємося, живемо в мирі. А є такі місця в Україні, на сході держави (показує на карті України зону АТО), де діти не мають змоги зараз ходити до школи. Там іде неоголошена Росією війна. Бандитські угрупування, терористи та солдати з Росії стріляють у мирних людей, по школах, дитячих садках, будинках, аеропортах. Є поранені, багато людей убиті. Триває АТО – антитерористична операція. На сході нашої країни в окремих містах, селах не працюють школи, дитячі садки. Немає газу, води, світла. Люди вимушені голодувати, жити в підвалах.
Люди, які захищають нашу Вітчизну – герої. Вони мужні, сміливі, сильні. Є такі і в нашій Закарпатській землі. Хвала їм і слава.
Але є вже і загиблі.
ІV. Хвилина мовчання.
Я: Давайте, діти, встанемо і пом’янемо хвилиною мовчання цих героїв і всіх тих, хто не повернувся додому з війни живим.
V. Підсумки уроку.
Учитель: Хочу вам, мої маленькі, цей урок мужності завершити віршем, який написала Світлана Александрова 31 серпня 2014 року про героїв, які не вмирають. Вони вічно житимуть у наших серцях, у пам’яті.
Герої не вмирають
Я дивлюсь на світлини бійців,
Щирі посмішки, втомлені очі,
Сиві скроні та безліч рубців…
А мій розум сприйняти не хоче:
Це не сон, не синдром маячні,
Це війна не в далекій країні,
Не в Іраку чи десь там в Чечні,
А в вишневій моїй Україні.
Саме зараз вони, вояки,
Схід країни від зла захищають,
Б’ються на смерть мої земляки,
Кров’ю землю святу поливають,
Щоб країна ввійшла в майбуття
Вільна, сильна, без чвар та війни.
Віддають найцінніше – життя,
України  найкращі сини!
Я: Діти, слава Україні!
Учні (хором): Героям слава!
Я: Не забувайте, що ви – діти землі, що зветься Україна. Любіть свою Батьківщину. Вона у нас – єдина!











Українська мова (2 клас)
Тема. Тренувальні вправи на добір ознак, характерних для окремих предметів. Робота над заголовкам.
Мета. Поглиблювати знання учнів про прикметник (без уживання терміну), його істотні ознаки та роль у реченні; удосконалювати вміння, добирати до іменників слова, що вказують на ознаку предмета; вчити складати загадки описово порівняльного характеру; розвивати зв’язне мовлення дітей, творчу уяву; виховувати любов і повагу до своєї держави, до рідної мови та до народних традицій.
Обладнання: картки, опорні схеми, ілюстрації, предметні малюнки.
(Урок закріплення вивченого матеріалу)
Хід уроку.
1.                     Організація класу до уроку.
Щоб помилки хитрі й спритні
Не ховались у рядках,
Щоб слова-ознаки до кожного слова
Опинились на місцях,
Будем гарно працювати
Й свою мову розвивати.
2.                     Перевірка домашнього завдання (Впр. 268)
                       Прочитати слова-назви предметів
(Кубування )
                       На які питання вони відповідають?
                       Яким членом речення являються?
                       З якої букви пишуться власні назви?
                       Назвіть слова, які потрібно писати з великої букви.
(Імена, прізвища, по-батькові людей, назви міст, сіл, вулиць, річок, озер, назви держав…)
                       Як називається наша держава?
                       З якої букви будемо писати слово Україна?
3.                     Каліграфічна хвилинка:
У      у       Ук       ук         кр        укр        Україна        українець   
                       Скласти речення про Україну
(Я дуже люблю Україну)
4.                     Підбір слів-ознак до слова Україна. Утворення нового речення про Україну.

  Україна             рідна
                                єдина 
                                красива
                                щедра
                       Що означають підібрані слова? З якими словами вони пов’язані у реченні? Чи змінилося речення? Для чого потрібні слова-ознаки в реченні?
5.                     Ознайомлення з темою та метою уроку.
                       Сьогодні ми закріпимо знання про слова-ознаки предметів. Спробуємо підібрати ознаки, характерні для певних предметів і навчимося складати та відгадувати загадки.
6.                     Робота з підручником (Впр. 269, Впр. 270)
7.                     Складання загадки про зайчика.
              Який?

        Що таке саме?
сірий
вухатий
куцохвостий
полохливий
               як
            але не
          миша
          осел
          кролик
          горобець

8.                     Виконання впр. 272 (знайти помилку в лічилці, поділити виділені слова для переносу)
9.                     Фізкультхвилинка 
10.                 Гра «Відгадай хто це?» (Діти об’єднуються в групи, розподіляють обов’язки між собою: командир, секретар, доповідач, слідкуючий за часом). Учні вибирають запропоновані предмети, добирають до них слова-ознаки за попередньою схемою і складають загадку. (Робота в групах)
11.                 Зачитування загадок у мікрофон і їх відгадування. (Як підсумок гри, діти записують почуті слова-ознаки у картки-будиночки:
12.                 Гра «Впіймай слово» (Вчитель називає слова, які належать до різних частин мови, а діти, коли чують слова-ознаки, плещуть у долоні)
                       теплий, морозний, ручка, ялинка, високий, росте, сніжить, дерево, святковий, смачна, новий, рік, Різдво, Святий, Миколай
13.                 Бесіда про свято Святого Миколая.
14.                 Робота в парах.
15.                 Попрацюйте в парах і опишіть ту річ, яку б ви хотіли отримати в подарунок від Святого Миколая.
16.                 Інструктаж до виконання домашнього завдання: написати листа до Святого Миколая з описом бажаного подарунка.
17.                 Підсумок уроку.


     

урок природознавства 2 клас


Які осінні явища  відбуваються в житті рослин
Мета: ознайомити учнів з осінніми змінами в житті рослин; учити спостерігати за рослинами восени; розвивати спостережливість, увагу, мовлення, мислення; учити бачити красу природи восени; виховувати бережливе ставлення до навколишнього світу.
Обладнання: комп’ютерна презентація, календар погоди,роздатковий матеріал.

Організаційний момент
Продзвенів дзвінок
Починаємо урок
З Божої ласки
З маминої казки
З щирого старання,
З нашого бажання.

Нумо, діти, до роботи!
Для навчання час настав,
Наберімося охоти
До потрібних добрих справ.

                            Доброго дня вам, любі малята,
                            Хлопчики милі мої і дівчата.
                           Щирою посмішкою я вас вітаю,
                           Доброго настрою на весь день бажаю.
1.2.Створення психологічного комфорту.
бажаю (стикаються великими пальцями);
успіху (вказівними);
великого (середніми);
у всьому (безіменними);
і всюди (мізинцями);
Вітаю! (Дотик всією долонею)
                 Подивилися на мене,
                 Усміхнулися усі:
                 Всі готові до роботи.
                 Всі бадьорі. Молодці!

Сьогодні у нас буде незвичайний урок, урок- калейдоскоп.
Чи знаєте, що таке калейдоскоп?
Це слово іншомовного походження, означає дитяча іграшка, яка складається з різнокольорових скелець, які постійно змінюються і переливаються. Отож, наш урок буде яскравий, цікавий, насичений великою кількістю цікавих завдань, ігор, вправ та проблем, які ми навчимося розв’язувати спільно.
Від вас залежить створення книги.
¾   Які ми маємо бути на уроці?

К – кмітливі
А - активні
Л - любязні
Е - енергійні
          Й
Д - допитливі
О - організовані
С - старанні
К - комунікабельні
О - оптимістичні
П- працьовиті

-      Що ви очікуєте від цього уроку? (напишіть свої очікування на краплинках дощу, який так любить йти восени.

Нехай  ці життєдайні краплинки проллються на землю рясним дощем.
-      Я в свою чергу, очікую, що ви будете:
-      Уважно і активно працювати;
-      Користуватися знаннями отриманими на попередніх уроках;
-      Точно і повним реченням висловлювати свої думки;
-      Вам всім буде цікаво
Результатом нашої праці на уроці буде створення книги природи під назвою «Осінні дива природи».

Вже на двір ступила осінь,
Пензлик, держачи в руці.
Хоч повітря тепле досі,
Не поплаваєш в ріці.

Сонце сяє та не гріє,
Листя падає з дерев,
Все навколо вже жовтіє,
Чути вітру сильний рев.

Теплі речі одягати
Мусять люди навкруги
І ховатися до хати,
Бо зимові йдуть сніги.

¾   А розпочнемо ми з хвилинки спостереження,та на нашому уроці вона буде не звичайна.
Сьогодні добре знають люди,
Яка погода завтра буде,
Бо теле- й радіопрогноз
Підкаже- спека чи мороз.
до нас завітали учені– синоптики (виходять на середину).
– Добрий день! З вами ведуча погоди…   і  ведучий…     
Вітаю всіх  кого цікавить, якою буде погода. Сьогодні  четвер 10 листопада.
Стан неба…..ясно чи похмуро.
Вітер…слабкий чи сильний .
Опади…не очікується ( очікується дощ. Вирушаючи у путь – парасольку не забудь). 
Температура повітря… Зазвичай одягаються по погоді. Влітку не одягають шубку, а восени не ходять без верхнього одягу.
– Дякуємо за увагу.


Актуалізація опорних знань
1.  Логічна розминка
1. Пори року – це …
2. Чому відбувається зміна пір року? ( Внаслідок обертання Землі навколо Сонця)  
3. Про що йдеться: чим нижче, тим менше тепла?
4. Впізнай назву за вказаними ознаками: безбарвне, прозоре, не має смаку, займає увесь простір, у газоподібному  стані (повітря)
5. Закінчи судження за аналогією:
 Лінійка – сантиметри; термометр - … (градуси)
6. Вкажи  спільне для понять: краплинка, крижинка, водяна пара (вода).
7. Чи правильне судження: на небі хмари – буде дощ?
8. Вилучи зайве слово: помідори, перець, яблука, капуста.
 9.  Розв’яжи задачу. З однієї гілки дуба зібрали 6 кг  груш, а другої –
 5 кг. Скільки всього кілограмів груш зібрали з двох гілок?
4.  Оголошення теми і мети уроку
 






















Вправа «Мікрофон»
Ну, що здогадалися про що ми будемо говорити сьогодні? (діти висловлюють свої думки)
 Молодці, всі ви здогадалися.
Тема нашого уроку – калейдоскопу «Які  осінні явища відбуваються у житті рослин».  Сьогодні  на уроці  ви  дізнаєтеся,  що  життя  рослин  восени залежить від стану неживої природи

Вивчення нового матеріалу
1.     Розповідь учителя
Яка прекрасна природа навколо нас! Безмежне поєднання форм і кольорів, дивовижна гамонія різнокольорових барв оточує нас повсякчас. Природа не знає порожнечі. Кожна її частка насичена життям. Майже скрізь ростуть різноманітні рослини. Всі вони змінюються протягом року і прикрашають Землю по-своєму.  Осінь хазяйнує скрізь, куди не глянь. Прибрала золотом сади, парки, ліси, струшує додолу жовте, багряне листя. Дивишся і милуєшся: чарівниця пофарбувала все навколо в червоні й жовті, багряні й мідні кольори.Коли  я йшла до вас на урок, то  зустріла професора біології, який хоче повідомити нам нову інформацію.

ФІзкультхвилинка для очей
Професор біології: У горобини листочки  жовті та червонясті, у дуба – жовто-коричневі або бронзові. Першим жовкне листя берези.
- А чому листки змінюють своє забарвлення?)
- У листку є речовини зеленого та жовтого кольорів. У живому листку зелена речовина руйнується і знову утворюється. Але відбувається це на світлі.
- Який день влітку: довгий чи короткий? (довгий)
- Сонце світить довго і листочок залишається зеленим.
- З приходом осені дні стають … (коротшими). Рослини отримують менше світла. Зелена речовина руйнується і протягом короткого дня не встигає відновитися. Помітним стає жовтий колір. Пожовтіння листя є осіннім явищем природи.
    Після зміни забарвлення листя опадає.
Експерт. Найбільше листя опадає після перших заморозків. Раніше за інші дерева скидає своє листя липа, потім клен і горобина. До пізньої осені зберігає своє листя берізка та дуб.
- Чому листя опадає?
- Листки рослин випаровують воду. А де ж рослина бере воду? (з грунту вбирає коренями). Взимку, коли земля замерзне, чи зможе коріння вбирати холодну воду з грунту?(ні) Якби у рослин не опадали листки, то вони загинули б від нестачі вологи. Окрім того, під  осінь у листках нагромаджуються непотрібні, а іноді й шкідливі для них речовини. Таким чином, листя, опадаючи, рятує дерево від руйнування Крім того, на землі створює теплу ковдру для кореня дерева та трав’янистих рослин. Є добривом навесні для рослин.
2.Робота з підручником
Розгорніть підручник на с.47 і прочитайте
Що ми забули сказати? Щось нове повідомив нам підручник?
Доповніть, які плоди дозрівають?  (калини, горобини, каштана, дуба, шипшини)
Які рослини залишаються зеленими?(хвойні, бо хвоїнки живуть довше і змінюються поступово
— Розгляньте малюнки на с. 46. Синьокрила Сойка цікавиться: «Як змінюється вигляд рослин восени? Коли достигають плоди й насіння на деревах і кущах?».
— Роздивіться фотографії з осінніх виставок квітів і розкажіть: які трав’янисті рослини доцвітають восени? Які осінні квіти вам подобаються? Пригадайте їхні назви.
 — Розгляньте малюнок на с. 47. Чи у всіх рослин листя забарвлене одна­ково?
— Чому зелене забарвлення листя змінюється на жовте, жовтогаряче, синьо-фіолетове?
Травянисті рослини жовкнуть і вянуть . 
Висновки. Рослини, як і тварини, готуються до зими. Посилений листопад починається вслід за першими заморозками. Різні дерева і кущі набувають різнього осіннього забарвлення. Листопад — це пристосування рослин до зменшення випаровування восени і зимою. Осінь час підготовки і переходу рослин до зимового спокою.
Раніше за інші дерева скидає листя липа, потім клен і горобина. До пізньої осені не опадає листя у берези, хоч і починає жовтіти раніше за інші дерева.  
Достигання плодів і насіння, пожовтіння листя та листопад — це осінні явища в житті рослин.
Фізкультхвилинка музична Н.Май «Дощик»
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Творча робота в групах

На партах у вас є завдання,  в якому заховався осінній листочок.      
Розпізнайте і розфарбуйте листочки так, як це робить осінь-чарівниця.
2. Робота в зошиті
Про самостійну роботу
Самостійно ми працюєм, Помилок не буде — факт!
Ми уважно поміркуєм, Щоб вийшов добрий результат.
Завдання 1 с. 13.
3.Колективна робота
- Яка пора року зображена?
-Яка тепер на календарі?
Що тут не так? Допоможемо?
4.Робота в групах
-Продовжте казку «Пригоди Березового Листочка»
Жив-був Березовий Листочок.Радів він літечку теплому, ясному сонечку, погожій днині. Гордився своїм зеленим забарвленням. Радів, колисав його легесенький вітерець. Слухав спів пташок, які сідали біля нього на гілки. Прийшла осінь…

4.фізкультхвилинка  тренажер
Візьміть листочки в руки, станемо біля парт і створимо листопад. Скажемо осені: «Не сумуй! Ти нам подарувала таку красу! Ми тобі дуже вдячні! А тепер уявімо собі, що ми - в осінньому парку на прогулянці.  Як падають листочки? ( зверху-вниз). Знайдіть на тренажері рух за стрілочкою зверху- вниз і пропишіть носиками.
- Як Земля рухається навколо сонця? Знайдіть на зображенні перед вами рух Землі навколо сонця. Під яким номером? Проведіть голівками.
- як ведмедик на зиму лягає спати? Знайдіть цифру 8, яка лягла спати і проведіть очками не рухаючи голівкою.  

Тестування на слайдах
V. Підбиття підсумків. Рефлексія

Під музику діти прикладають до вуха листочки і фантазують, що їм шепочуть листочки.
Кому листочок розказав щось таке, що ви хочете поділитися з іншими?
— Які явища відбуваються з рослинами восени?
— Які зміни в природі спричиняють ці явища? (О
сінь принесла прохолоду, знижується температура повітря, сонце світить, але не гріє. День стає коротше, осінні дощі холодні, перші заморозки.)
— Чому відбувається листопад у дерев і кущів?
— Чи є рослини, які на зиму не скидають листя?
— Яке значення має листопад для життя дерев і кущів?
Самооцінювання
Осінь принесла на гарне червоне намисто, яке робить з плодів калини, горобини. Перед вами розмальовка, замалюйте стільки ягідок на скільки ви працювали на уроці: на відмінно – 12 ягід
Чудово – 11
Дуже добре – 10
Добре – 9
Якщо хтось вважає, що ледарював, то замалюйте 1-2 намистинки.

VII. ДО М АШ Н Є ЗАВДАННЯ С. 46-47.











Комментариев нет:

Отправить комментарий